chernobyl

Nedir Bu Chernobyl ?

Chernobyl diye bir dizi var herkesin dilinde. Peki bu Chernobyl (çernobil) nedir? Biraz tarih çalışalım.

26 Nisan 1986 tarihinde SSCB’de (Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği, şimdilerde Ukrayna sınırlarında), dizide de Pripyat olarak göreceğimiz şehirde saat 01.24 te bir patlama yaşandı. Bu patlama Chernobyl nükleer santralinin 4. reaktöründe, nükleer santralin çalışanları tarafından gerçekleştirilen bir deney sırasında oldu. Çalışanların gerçekleştirdikleri bu güvenlik testi sırasında kafalarına göre aldıkları kararlar ve tüm güvenlik önlemlerini hiçe saymaları reaktörü facianın eşiğine getirdi. Peki çalışanların bu ihmalkarlığı reaktörün patlaması için yeterli miydi? Bunun cevabını bu mini seride bulabilirsiniz. Sonuç olarak yaşanan bu facia yüzünden binlerce insan hayatını kaybetmiş, sayısı belirsiz insansa bu faciadan etkilenmiştir. SSCB tarafından resmi olarak bildirilen ölü sayısı ise sadece 31 dir.

Chernobyl faciasının ülkemizdeki etkisi ise  (özellikle Karadeniz bölgemizde) kanser vakalarında gözle görülür bir şekilde artış olmasıdır.

Yazar notu: Dizi veya film izleme konusunda telif hakkı sorunları olduğunu hepiniz farketmişsinizdir. Ufak bir bilgi verelim. Google telif hakkı olan içerikleri aramalarda gizliyor, sayfanın en altına inince sizde görebilirsiniz yazdıkları notu. Bu yüzden eğer telif hakkı sıkıntısı çeken bir içerik izlemek istiyorsanız Yandex Search’ü kullanmanızı öneririm.

Chernobyl 1. Sezon Tüm Bölümler 1080p indir

Chernobyl 1. Sezon Türkçe Altyazılar

chernobyl dizisi izle

Evet HBO tarafından hazırlanan bu mini dizide 1986 yılında yaşanan bu facia hakkında. Tam bir belgesel tadında olan 5 bölümlük dizimiz de görseller ve efektler ne kadar nefes kesici ise hbo nun yaşananları bu kadar yalın ve gerçekçi bir şekilde aktarmaları da bir o kadar başarılı olmuş.

Aldığı 9.4 puanla adını imdb nin en yüksek puanlı dizileri arasına  yazdıran Chernobyl, listede  Breaking Bad ve Game of Thrones gibi dizilerle yarışıyor.

Chernobyl-dizisi

Çok fazla spoiler vermek istemiyorum, dizi sizi o kadar içine çekiyor ki izlerken sanki sizde o faciayı insanlarla birlikte yaşıyorsunuz.

Karakterlere geçmeden önce fragmanı izlemek isteyenler buyursunlar.

Chernobyl dizisindeki karakterlerden bahsetmek gerekirse;

Valery Legasov

valery legasov

Chernobyl faciasını araştıran komisyonun başıdır. Patlamanın nedenlerini araştırmanın yanı sıra aldığı kararlar ve önlemlerle belkide yüzlerce insanı hayatını sonlandırmış, aynı zamanda da milyonlarca insanınkini de kurtarmıştır.

Boris Shcherbina

boris shcherbina

Bakanlar kurulunda başkan yardımcısı olarak görev yapan Boris Shcherbina Valery Legasov ile  Chernobyl faciasında kriz yönetimini birlikte gerçekleştirmiştir.

Ulana Khomyuk

ulana khomyuk

Kurgusal bir karakter olan Ulana Khomyuk Valery Legasov’a yardımcı olan bütün bilim insanlarını temsil etmektedir.

Antoly Dyatlov

anatoly dyatlov

Patlama sırasında görevli baş mühendis. Aynı zamanda facianın da baş sorumlusu. Kendi hırsına yenik düşerek gerçekleştirdiği deney binlerce insanın hayatına mal oldu.

Vasily Ignatenko

vasily ignatenko

Patlamanın ardından santralde çıkan yangına ilk müdahale eden itfaiye erlerinden biri. Yangını söndürmeye çalışırken radyoaktif maddeye direk maruz kaldığının farkında değil.

Lyudmilla Ignatenko

lyudmilla ignatenko

Lyudmilla Ignatenko Vasily’nin eşi dizide Lyudmillanın hikayesini anlatarak bir nevi bu faciadan etkilenen halkı temsil etmişler.

 

Böyle bir facia gözler önündeyken ülkemizde hala nükleer enerji santrali kurulmaya çalışılması da akıl alır gibi değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir