marvel-evren

Kocaman bir evren Marvel!

Marvel deyince belkide bir çoğumuzun aklına önce Captain America ardından da Iron-Man geliyordur. Peki Marvel bundan mı ibaret yada bu evren daha ne kadar derine iniyor?

Siz değerli okuyucularımız için Marvel ile alakalı tüm filmleri içeren bu listeyi hazırladık.

Listelediğimiz bu filmlerin hepsinin bir evren kodu var. Peki bu evren kodu nedir? Marvel ‘ın evren sistemi paralel gerçekliklerden oluşuyor. Bilindik çoğu karakterin hikayesi Earth-616 olan Marvel Evreninde geçer. Bu kahramanlarımızın alternatif hikayelerinin anlatıldığı her evrenin bir kodu var. Fox Entertainment’ın kullandığı Earth-10005 (X-Men: Days of the Future Past filmi ile sıfırlanıp Earth-TRN414 oluyor.) MCU’nun kulladığı ise Earth-199999. X-Men veya Marvel Cinematic Universe evrenine dahil olmayan bütün filmlerinde ayrı bir kodu var. Bu kodları araştırarak daha fazla bilgi edinmeniz mümkün.

O zaman başlayalım işte Marvel Filmleri

Marvel evreni içerisinde bir çok film bulunmakta bu yüzden filmleri kronolojik sıra ile listeliyoruz.


 • Howard the Duck (1986)

Evren kodu: Earth-58470

IMDb puanı bu kadar düşük olsa da filmde tanıdık yüzler görüyoruz. Back to the Future’dan Lea Thomposon ve Tim Robbins tanıdığımız yüzlerden. Ördek Howard’ı canlandıran isim ise Ed Gale.

Yönetmenleri arasında George Lucas’ın da bulunduğu filmimizde insansı ördek olan Howard gizemli bir şekilde Duckworld’den dünyaya gelmektedir. Howard’ın yabancı olduğu bu dünyaya alışma çabaları ve dünyayı uzaylı istilasından kurtarma mücadelesini izliyoruz.

IMDb: 4,6


 • The Punisher (1989)

Evren kodu: Earth-58627

Dolph Lundgren’ın Frank Castle’ı canlandırdığı filmde mafya tarafından ailesi Castle’ın yakuza ile olan intikam mücadelesini izliyoruz. Sonuçta Punisher izliyoruz intikamdan başka ne olabilir ki? Basit bir macera filminden öteye geçemeyen filmi nostaljik aksiyon filmi seven ve zaman öldürmek isteyenler izleyebilir.

IMDb: 4,6


 • Captain America (1990)

Evren kodu: Earth-697064

1944 ve 1979 yaşanan başarısızlıkların ardından Captain America tekrar izleyici karşısına çıkıyor. 1944’teki filmin aksine orijinal hikayeye daha fazla bağlı kalınan bu film aslında 21 yıl sonra çekilen Captain America: The First Avanger ile bir hayli benzerlik gösteriyor. Matt Salinger’ın Steve Rogers’ı canlandırdığı filmde Red Skull’a ise Scott Paulin hayat veriyor.

İkinci dünya savaşı sırasında ABD ordusuna hizmet etmek isteyen çelimsiz Steve Rogers süper asker serumu deneyleri için gönüllü olur ve bunun sonucunda Captain America’ya dönüşür. Red Skull ve nazilerle mücedele eden Rogers okyanusun dibinde donar ve 1990 yılında bulunur. Yeni düzene alışmaya çalışan Captain America aynı zamanda eski düşmanlarıyla tekrar karşılacaktır.

IMDb: 3,3


 • The Fantastic Four (1994)

Evren kodu: Earth-94000

2005’tek The Fantastic Four Filminde önce başka bir uyarlama olduğunu bir çok izleyici bilmiyordur belkide. Çizgi romanın film haklarını elinde bulunduran şirketin filmi çekmek için kısıtlı bir zamanı vardı. Nedeni ise Chris Colombus’un büyük bütçeli bir The Fantastic Four filmi çekmek için fırsat kollamasıydı.  1.5 milyon dolar bütçe ile çekilen filmi kimsenin vizyona sokmak gibi bir niyeti yoktu. Kısa zamanda fanlar arasında elden ele geçen kopyalar sayesinde bir kült oldu.

Filmde her zamanki gibi Fantastik Dörtlünün oluşma hikayesi ve Dr. Doom ile mücadelesi konu ediliyor.

IMDb: 3,9

 


 • Blade (1998)

Evren Kodu: Earth-26320

Filmde annesi hamile iken vampirlerin saldırısı sonucu katledilen  ve bu yüzden genlerine vampir özellikleri karışan aynı zamanda güneşe de çıkabilen Daywalker lakaplı Blade adlı karakterimizin hikayesi anlatılıyor.

Çoğunluğun Marvel karakteri olduğunu bilmeden izlediği Blade aynı zamanda ilk “R” izleyici kategorili Marvel filmi özelliğine sahip. (Deadpool da R evet fakat aralarında 20 yıl var.) Bolca cinsellik ve şiddet içeren filmin açılış sahnesinden neden R kategorili bir film olduğunu anlamak mümkün. Açılış sahnesindeki o müzik ise efsane diyebilirim.

Wesley Snipes Blade karakterini canlandırırken Balde’in ezeli düşmanı Deacon Frost’u ise Stephan Dorff canlandırıyor.

IMDb: 7,1


 • X-Men (2000)

Evren Kodu: Earth-10005

Çizgi roman severlerin fazlasıyla aşina olduğunu X-Men serisinin ilk filmi. Filmde Profesör Xavier ve mutant okulunun hikayesi anlatılırken Rogue ve Wolverine karakterine yoğunlaşılıyor. Karakterlerimiz birlikte Magnetonun planlarını engellemeye çalışıyorlar.

Marvelin film haklarını Fox Entertaiment’a sattığı karakterlerin evren durumu biraz karışık. 2014 te vizyona giren X-Men Days of the Future Past filmi ile Eart-10005 kodlu evrenimiz sıfırlanıyor ve karakterler Earth-TRN414 kodlu evrenden devam ediyorlar.

IMDb: 7,4


 • Blade II (2002)

Evren Kodu: Earth-26320

1998 de yayınlanan Blade’in devam filmi Blade 2 de karakterimiz vampirleride tehtid eden Reaper adlı bir vampir türüne karşı mücadele veriyor. Fakat bu sefer yalnız değil, yanında vampirlerde var.

Vampir konseyinin lideri Damaskinos, Damaskinos’un kızı Nysa ve Asad ile birlikte Reaperlar ile savaşan Blade’in kurduğu bu ortaklığında kendi aralarında sorunları var.

İlk Blade filmi kadar başarı yakalayamayan Blade 2 yinede ilk filminde etkisi ile birlikte 3. filme kadar devam etti.

IMDb: 6,7


 • Spider-Man (2002)

Evren kodu: Earth-96283

Yönetmen Sam Raimi’nin çektiği bu Spider-Man filmi Marvel’ın Earth-616 evrenine en fazla sadık kalan uyarlamalardan biri arasına giriyor.

Filmde Spider-Man’in nasıl oluştuğunun yanı sıra Mary Jane, Harry Osborn, Norman Osborn karakterlerinin hikayelerini ve gelişimini izliyoruz. Harry Peter’ın çok yakın arkadaşı olmasının yanı sıra babasının ölümünün ardından Green Goblin görevini üstlenerek Spider-Man’ın peşine düşüyor. Filmde aynı zamanda Harry’nin bu dönüşümünün ilk aşamalarını da görüyoruz.

Sam Raimi’nin üç filmlik serinin bu ilk filminde Spider-Man ve Green Goblin(Norman Osborn) arasındaki çatışmayı izliyoruz.

IMDb: 7,3


 • Daredevil (2003)

Evren kodu: Earth-701306

Çocukken geçirdiği bir kaza sonucu görme yetisini kaybeden Matt Murdock adlı karakterin hikayesi anlatılıyor. Görme yetisini kaybetmiş olsa da diğer bütün duyuları güçlenen Matt Murdock(Daredevil) iki farklı hayat yaşıyor. Biri avukat Matt Murdock diğeri ise azılı suçlularla savaşan Daredevil. Filmde aynı zamanda Electra ve Bullseye adlı karakterlide görebilirsiniz.

Aksiyon ağırlık gangster tarzında olan bu film vakit geçirmek için güzel bir seçenek olsa da genel olarak izleyicilerden iyi bir puan almış değil.

IMDb: 5,3


 • X2: X-Men United (2003)

Evren Kodu: Earth-10005

İlk filmde güzel bir başarı yakalayan Bryan Singer serinin ikinci filminde de aynı kadroyla devam ediyor.

Bir zamanlar düşman olan X-Men ve Magneto ortak bir düşman olan Stryker’a karşı birlik oluyorlar. Professor Xavier’ ı kaçıran Stryker’ın Wolverine ile de bir geçmişi bulunmakta, bu yüzden filmde Wolverine’e biraz daha odaklanılmış durumda.

IMDb: 7,5


 • Hulk (2003)

Evren kodu: Earth-400083

Bruce Banner’ın geçmişinin anlatıldığı bu filmde yapılan bir deneyde kaza geçiren Bruce Banner yüksek miktarda radyasyona maruz kalır Gama ışınlarının etkisiyle mutasyon geçirir ve Hulk’a dönüşür. Banner’ın Hulk’a dönüşmesinin sebepleri arasında baba Banner da yer alıyor. Ayrıca Hulk’ın peşini bırakmayan General Ross da Bruce’un karşısındaki engeller arasında.

Filmde Bruce Banner karakterini canlandıran Eric Bana Bruce karakterine hayat veren üç isimden ilki oluyor.

IMDb: 5,6


 • The Punisher (2004)

Evren kodu: Earth-58732

Filmin hikayesi 1989 yapımı The Punisher ile neredeyse aynı fakat arada bir fark var o da şu; Howard Saint oğlunun cinayetinden Frank Castle’ı sorumlu tutuyor, Frank ve ailesinin öldürülmesini emrediyor. Ardından tahmin edebileceğiniz gibi Frank ailesinin katillerini bulup intikam almaya çabalıyor.

Gişede çokta başarılı olamayan bu film en azından The Punisher: War Zone filminin önünü açtı diyebiliriz.

Thomas Jane Frank Castle’a hayat verirken Howard Saint’i ise John Travolta oynuyor.

IMDb: 6,5


 • Spider-Man 2 (2004)

Evren kodu: Earth-96283

Sam Raimi Spider-Man 2 ile tekrar karşımıza çıkıyor. Oyunca kadrosu ile ilk filmdeki ile aynı devam ediyor.

İki hayat birden yaşamaya başlayan Peter Parker bunlar arasında dengeyi bulmaya çalışırken Harry Osborn ise Green Goblin olarak babasının katili Spider-Man’in peşinde. Filmde ki ana düşman ise Dr. Octopus.

Dr Otto Octavius gerçekleştirdiği başarısız bir deney sonucunda 4 tane dokunacı olan bir ahtapotu andıran Dr. Octopus’a dönüşür. Obsesif olan Dr. Octopus belkide dünyayı yok edecek olan deneyini tekrarlamak ve gerçekleştirmek adına elinden gelen her şeyi yapacaktır.

IMDb: 7,3


 • Blade: Trinity (2004)

Evren Kodu: Earth-26320

Blade: Trinity ilk iki filmin gölgesinde kalmış olsa da yinede vakit geçirmek ve seriyi tamamlamak için izlenebilir.

Filmde FBI’ın arananlar listesine giren Blade geceleri avlanamaz olmuştur. Sadece gündüzleri çalışabilen Blade bu sayede başka vampir avcıları ile tanışır. Vampir avcılarının güçlendiğini duyan vampirler buna karşılık olarak ilk efendileri olan Dracula’yı uyandırırlar. Kahramanımız Blade Nightstalker’larla birlikte Dracula’nın peşine düşer.

IMDb: 5,9


 • Elektra (2005)

Evren kodu: Earth-701306

Çok trajik ve ilginç bir hikayesi olan Elektra 2003’teki Daredevil filminde de, 2005’teki solo filminde de çok sığ anlatılıp geçildi. Rob Bowman’ın yönetmenliğini yaptığı filmde kökeni çizgi romanlarda bulunmayan karakterler bir hayli fazla. Aynı zamanda Elektra’nın da hikayesi değiştirilmiş durumda.

Kiralık katil olan Elektra Bullseye tarafından öldürülür. The Hand adlı karanlık bir organizasyon Elektra’yı hayata döndürür ve ona öldürmesi için iki hedef veririr. Zaman içinde hedefleri ile arasında bağ oluşan Elektra hedeflerini ve organizasyonu sorgulamaya başlar.


 • Man-Thing (2005)

Evren kodu: Earth-58460

Marvel’ın, Dc’nin Swamp-Thing’ine yanıt olarak ortaya çıkarılan ve kendine has bir hayran kitlesi olan Man-Thing adlı çizgi roman serisinden uyarlanmıştır.

Filmde Kızılderililerin kutsal olarak kabul ettikleri topraklara sahip olmaya çalışan bir emlakçı ölü bulunur. Yayılan söylentilere göre bu cinayetin suçlusu bölgedeki yerliler olarak bilinse de asıl gerçek sorumlu bataklıkta yaşayan Man-Thing isimli yaratıktır ve bundan sadece kızılderililer haberdardır.

IMDb: 4,1


 • The Fantastic Four (2005)

Evren kodu: Earth-121698

Fantastic Four’un Earth-616 da bir hayli önemli olmasından dolayı 11 yıl aradan sonra yeni bir seri ile tekrar izleyici karşısına çıkması özellikle önümüzde Spider-Man ve X-Men gibi yapımcılar için de güzel örnekler olması açısında çokta şaşırtıcı bir durum değil. Avangers ekibinden aşina olduğumuz Steve Rogers’ı canlandıran Chris Evens’ı bu filmde Human Torch olarak görüyoruz.

Fantastic Four’un kök hikayesine sadık kalınmış olsa da çizgi roman severler açısından Fox tarafından çekilen bu filmden memnum olduğu pekte söylenemez.

Filmde karakterlerimiz güçlerini nasıl elde ettiği ve Dr. Doom ile olan savaşı anlatılıyor.

IMDb: 5,7


 • X-Men: The Last Stand (2006)

Evren Kodu: Earth-10005

Yönetmenlik koltuğunu alan Brett Ratner serideki en zayıf halka olan X-Men: The Last Stand’e imza atmış bulunuyor. Bir önceki sene izleyicileri hüsrana uğratan Fantastic Four filminin ardından The Last Stand beklentileri yükseltse de aynı sonuçla karşılaşmış durumda. Filmimiz gişede istediği başarıyı elde edemese de Hugh Jackman’ın hayat verdiği Wolverine karakteri popülerliğini korumuş ve Wolverine için 3 adet solo film çıkarılmasını sağlamıştır.

Film ikinci filmde arkadaşları için kendini feda eden Jean Grey’in Dark Phonex’e dönüşmesini konu alıyor. Çizgi romanlarda çok ilgi gören Dark Phonex’in hikayesinin bu filmde ki yorumunun çok zayıf kalması ve hikayenin ikinci filmi tekrar etmesi gibi nedenler izleyicileri üzmüş durumda.

IMDb: 6,7


 • Ghost Rider (2007)

Evren kodu: Earth-121347

Nicholas Cage’in canlandırdığı Ghost Rider’ın yönetmeni Mark Steven 2003 yapımı Daredevil filminde olduğu gibi tekrar başarısız oluyor. Mark Steven’ın sevilen karakterlere sevilmeyen filmler çekme gibi bir huyu var. Nicholas Cage gibi başarılı bir oyunucunun böylesine başarısız bir filmde oynamış olması ise üzücü bir durum.

Filmde sevdiklerini korumak için çabalayan Johnny Blaze’in hikayesi anlatılıyor. Yıllar önce sevdiği kadını korumak için şeytanla anlaşma yapan Johnny geceleri şeytanın emrinde çalışan bir hayalet sürücü olmuştur. Ruhunu geri almaya çalışan Blaze bir bedel ödemek zorundadır.

IMDb: 5,2


 • Spider-Man 3 (2007)

Evren kodu: Earth-96283

Belkide herkesin beyaz perdede Venom karakterini izlemeyi heyecanla beklediği bu filmde izleyicilerin sinema salonlarında hüsrana düştüğü bir film oldu Spider-Man 3.

Venom’un Peter Parker’ı ele geçirmesi ve onu aşırı kibirli bir insana çevirmesi filmdeki bütün detayları geride bırakacak düzeyde olmuş. Üstelik iki film boyunca işlenen Green Goblin hikayesinin ise bu filmde tamamlanacak olmasına rağmen akılda kalmamış olması da başka bir detay.

Filmde Spider-Man’in Venom’a dönüşmesi, Sandman ve Green Goblin ile olan mücadelesini izliyoruz.

IMDb: 6,2


 • The Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer (2007)

Evren kodu: Earth-121698

Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer Marvel’ın en ilginç karakterlerinden biri olan Gümüş Sörfçü’nün harcandığı bir film olarak tarihe geçti. Chris Evens ve Jesica Alba’yı yine aynı roller ile kamera karşısında görüyoruz.

Sadece Gümüş Sörfçü değil, Galactus gibi bir karakterinde bu filmde bu kadar kötü anlatılması bir önceki Fantastic Four filminde olduğu gibi bu filminde hüsranla sonuçlanmasına yol açıyor.

Filmde gezegenleri yiyerek enerji sağlayan Galactus, onun yardımcı Silver Surfer ve tekrar ortaya çıkan Dr. Doom’un hikayesi anlatılıyor.

IMDb: 5,6


Evet bu listelediğimiz filmlerden sonra yeni bir dönem başlıyor MCU(Marvel Cinematic Universe). İşte burdan sonraki filmler genel olarak sinemalardan aşina olduğumuz filmler.

Batma noktasına gelen Marvel Iron-Man ile bir risk alarak adeta kendi dönüm noktasını oluşturdu ve büyük bir çıkış yakaladı.


 • Iron-Man (2008)

Evren kodu: Earth-199999

Vizyona girmesiyle muhteşem bir başarı gösteren aynı zamanda MCU’nun da ilk filmi olma özelliği taşıyor. Robert Downey Jr. ile tanıştığımız bu filmde AC/DC, Black Sabbath, Ozzy Osbourne gibi rock/metla müzik efsanelerinin mükemmle şarkılarına duymak mümkün.

Filmde silah ticareti ile uğraşan dahi Tony Startk’ın Iron-Man efsanesine dönüşmesini izliyoruz. Bu film Marvel Cinematic Universe’in bugünlere gelmesinde ki en büyük etken diyebiliriz. Aynı zamanda Marvel filmlerinde aşina olduğumuz post-credit sahnelerinde başladığı film olma özelliğini taşıyor. Iron-Man’in bu post-credit sahnesinde ise Avengers’ın yolunu yapmaya başlıyorlar.

IMDb: 7,9


 • The Incredible Hulk (2008)

Evren kodu: Earth-199999

Aynı yıl izleyicilerin karşısına çıkan Iron-Man nasıl güzel bir başarı elde etse de The Incredible Hulk da bir o kadar başarısız oldu. Marvel Cinematic Universe’in Hulk’ı olarak akıllarımızda Mark Ruffalo ismi olsa da Mark aslında 3. Hulk, bu filmde Bruce karakterini canlandıran isim ise Edward Norton oluyor.

Maruz kaldığı ve hücrelerini zeirleyen gama radyasyonuna karşı savaş açan Bruce Banner bir çıkış yolu arayışı içindedir. General Ross ve askeri bir makine ise Hulk’ı yok etmenin peşindedir.

IMDb: 6,7


 • The Punisher: War Zone (2008)

Evren kodu: Earth-TRN011

2008 yapımı bu film bu zamana kadar çekilen en kanlı ve şiddet içeren çizgi roman uyarlamalarından biri. Film atmosferi çok karanlık zaten bu atmosfere yakışır Slipknot ve Slayer gibi metal gruplarının şarkılarını da soundtrackler de görüyoruz.

Filme hikaye açısından baktığımızda karakterin kök hikayesi bulunmuyor. Frank Castle hali hazırda Punisher olarak suçlulara kök söktürüyor. Bir baskın sırasında yanlışlıkla çeteye sızmış FBI ajanını öldüren Castle kendi içinde çatışma başlıyor. Filmde aynı zamanda Jigsaw karakterini görmekte mümkün.

IMDb: 6,0


 • X-Men Origins: Wolverine (2009)

Evren kodu: Earth-10005

X-Men: The Last Stand’den sonra başka bir X-Men devam filmş çekilmese de Wolverine spin-off ları X-Men evrenini oluşturdu denebilir. İlk üçlemede hikayesinden biraz bahsedilen Wolverine karakterinin kök hikayesi anlatılıyor. Filmde aynı zamanda Ryan Reynolds’un canlandırdığı Deadpool karakterini görmek mümkün.

James “Logan” Howlett’ın hikayesinin anlatıldığı filmde Wolverine’in mutant güçlerine odaklanılıyor. Logan’ın azılı düşmanı Sabertooth ile olan mücadelesini de yine bu filmde izliyoruz. Sabertooth’u ise Liev Schreiber canlandırıyor.

IMDb: 6,6


 • Iron-Man 2 (2010)

Evren kodu: Earth-199999

Iron-Man 2 de Robert Downey Jr. bir kez daha Tony Stark olarak izliyoruz. Artık bu rol üstüne yapışmış ta diyebiliriz.

Silah ticaretini bırakan Tony Stark Iron-Man kimliğini insanlara açsa da ailesinin geçmişi peşini bırakmıyor. Tony Stark’ın babası Howard Stark’ın geçmişte düşman olduğu Anton Vanko’nun oğlu Ivan Tony Stark’ın peşine düşüyor ve babasının intikamını Tony’den almak istiyor. Aynı zamanda Tony’nin rakibi olan Justin Hammer’da Iron-Man zırhına takıntılı hale gelmiştir. Justin ve Ivan birlikte çalışmaya başlar ve olaylar gelişir. Filmde Black Widow karakterini de görebilirsiniz.

IMDb: 7,0


 • Thor (2011)*

Evren kodu: Earth-199999

Marvel Cinematic Universe’te dünya dışı tehlikelerin olduğunu ilk kez bu film ile görüyoruz. Babası Odin tarafından Asgard’dan sürülen Thor kendini kanıtlama çabasına girer fakat bu çaba dünyayı kurtarma mücadelesine doğru döner.

The Avengers’ın yolunun yapıldığı bu filmde The Avangers’ın baş düşmanı olarak görülen Loki karakteri de tanıtılmaktadır.

Thor karakterini canlandıran isim Chris Hemsworth olurken, Thor’un babası kral Odin’e ise efsanevi oyuncu Sir Anhtony Hopkins hayat veriyor.

IMDb: 7,0


 • X-Men: First Class (2011)

Evren kodu: Earth-10005

Geçmişte çekilen X-Men filmlerine bakarak bu iş böyle olmaz diyen yapımcılar belkide X-Men’in geçmişinden iş çıkar diyorlar ve karşımıza X-Men: First Class filmi çıkıyor.

İzlediğimiz bu filmde Magneto ve Professor X’in geçmişi, dostlukları ve nasıl düşman olduklarının hikayesi anlatılıyor. Bir bakıma X-Men efsanesinin başlangıcını da anlatıyor diyebileceğimiz bu filmde Jennifer Lawrance’ın canlandırdığı Mystique karakterini de görmek mümkün.

IMDb: 7,8


 • Captain America: The First Avanger (2011)

Evren kodu: Earth-199999

Chris Evans’ı The Fantastic Four’dan sonra ilk kez kamera karşısında görüyoruz fakat bu sefer Steve Rogers olarak.

Film de Steve Rogers’ın nasıl Captain America’ya dönüştüğü ve Red Skull ile olan mücadelesi anlatılıyor. Captain America’nın kök hikayesinin anlatıldığı bir film diyebiliriz buna.

Bu film ile birlikte Marvel Cinematic Universe’in bir sonraki filmi olan The Avengers filmindeki ekibin hemen hemen hepsinin filmleri tamamlanmış oluyor.

IMDb: 6,9


 • Ghost Rider 2: Spirit of Vengeance

Evren kodu: Earth-121347

Ghost Rider olarak tekrar Nicholas Cage’i izlediğimiz bu devam filmi, bir önceki film ne kadar başarısız olduysa bu filmde bir o kadar başarısız olmuştur.

İnsanlara zarar vermek istemeyen Johnny Blaze doğu avrupaya gider fakat olaylar Blaze’in peşini bırakmaz. İnsan formuna girmeye çalışan şeytanla mücadele eden Blaze aynı zamanda Ghost Rider lanetinden de kurtulmaya çalışıyordu.

Ülkemizde de çekimleri yapılan filmde Thor filminden tanıdığımız Heimdall’ı canlandıran Idris Elba’yı da görmek mümkün.

IMDb: 4,3


 • The Avangers (2012)

Evren kodu: Earth-199999

Bir çok hayranın beklediği bu film gerçekten beklentileri karşılayan bir film oldu. İlk kez bu kadar fazla Marvel karakterinin bir arada olduğu bu filmde kahramanlarımızın Thanos’un emrindeki Loki ile mücadelesini izliyoruz.

Aynı zamanda farkında olmasak ta iki adet sonuszluk taşını bu filmde görüyoruz.

Marvel’ın süper kahramanları Nick Fury, Hulk, Kaptan Amerika, Thor, Iron Man, Hawkeye ve Black Widow’u aynı karelerde göreceğimiz film 2012’nin en gözde yapımları arasına giriyor.

IMDb: 8,1


 • The Amazing Spider-Man (2012)

Evren kodu: Earth-120703

Yeni bir Spider-Man üçlemesine başlanılan bu seride Spider-Man kostümünü Tobey Maguire’dan devralan Andrew Garfield’a Gwen Stacy rolüyle Emma Stone eşlik ediyor. Ancak serinin 2. filminin ardından SONY’de yaşanan sıkıntılar ve Marvel’in araya girerek karışık birtakım olaylarla Spider-Man’i Marvel Cinematic Univers’e dahil etmesi nedeniyle bu üçleme tamamlanamıyor.

The Amazing Spider-Man serisinde normalde aşina olduğumuz Mary Jane karakteri yerine Parker’ın çizgi romanlarda bir başka ilgi duyduğu kadın olan Gwen Stacy konuluyor. Çizgi romanlarda Stacy’nin ölümü Parker’ın karakter gelişiminde önemli yer tutsa da bu seri ne yazık ki bu konuyu işleyecek kadar yaşamadı.

IMDb: 7,0


 • Iron-Man 3 (2013)

Evren kodu: Earth-199999

Iron-Man 3 filminde The Avangers’da yaşadıkları olayların ardından travma sonrası stres bozuklukları yaşayan Tony Stark’ın hikayesine devam ediliyor.

Film diğer Iron-Man filmlerinde olduğu gibi yine endüstriyel casusuluk ve rekabet konulu olaylar hakkında. Ve tabi ki yine geçmişten gelen bir husumet Tony-Stark’ın peşinde.

Yarattığı alaycı karakterlerle hayran kitlesini geliştiren Robert Downey Jr.’ı dördüncü kez Tony Stark olarak izleyeceğimiz filmin yönetmenliğini ise Shane Black üstleniyor.

IMDb: 7,2


 • The Wolverine (2013)

Evren kodu: Earth-10005

Belkide bir çoğumuzun favori karakteri olan Wolverine’in bir solo filmi daha. Hugh Jackman’a adeta yapışan Wolverine rolünün ikinci solo filmi olan The Wolverine X-Men evreninin 5. filmi oluyor.

İlk Wolverine filmi X-Men’in kuruluşundan önce geçerken bu ikinci film ise The Last Stand sonrasını anlatıyor.

Jean Grey’in ölümü ardından her şeyden elini ayağını çeken Logan’ı bu sefer olaylar Japonya’ya çekiyor ve Wolverine’i geçmişinden bir karakterle karşı karşıya getiriyor.

IMDb: 6,7


 • Thor: The Dark World (2013)

Evren kodu: Earth-199999

Televizyonda Mad Men, Game of Thrones, Boardwalk Empire gibi dizilerin yönetmeni olarak tanıdığımız Alan Taylor’ın yönetmenliğini üstlendiği devam filminde Thor olarak yine Chris Hemsworth’u seyrederken, kendisine ilk filmden yine Anthony Hopkins, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Idris Elba ve Stellan Skarsgard eşlik ediyor.

Marvel açısından 2013’ü “vasatın altı filmler yılı” olarak tanımlamak pek yanlış olmaz. MCU’da Iron Man 3, X-Men evreninde The Wolverine gişede başarılı denebilecek performanslar gösterse de izleyicileri çok tatmin ettiği söylenemez.

Thor serisinin filmleri Marvel Cinematic Universe filmleri arasında düşük popülerlikte filmler arasında olsa da Avengers: Infinity War filmine giden yolda en önemli filmlerden biri diyebiliriz. Asgard’lılar ve Dark Efl’ler arasında binlerce yıldır devam eden savaş nedeniyle bu filmde Thor ve Loki’nin ittifak kurduğunu da görebilirsiniz.

IMDb: 7,0


 • Captain America: The Winter Soldier (2014)

Evren kodu: Earth-199999

Captain America: Winter Soldier belkide birçok Marvel Cinematic Universe filmleri hayranları arasında listede tepeyi zorlayan bir film oldu. Bir yandan dünyaya ayak uydurmaya çalışırken bir taraftan da S.H.I.E.L.D. ile birlikte çalışmaktadır.

Rogers çıktığı görevlerden birinde S.H.I.E.L.D.’in çok gizli ve bir o kadar ‘kötü kişilerin eline geçerse insanlığı tehdit edecek kadar tehlikeli’ bir güvenlik programı üzerinde çalıştığını öğreniyor. SSCB döneminde özel kuvvetler içerisinde yetiştirilen ve Winter Soldier (Kış Askeri) adı verilen bir adam rusya tarafından donmuş bir gölde bulunur. Captain America, Falcon ve Black Widow ile birlik olup Winter Solider’ın karşısına çıkar. Olaylar sadece bununla da kalmıyor. Bu filmin, özellikle Agents of S.H.I.E.L.D. dizisinin bir anda rüzgârının değişmesinde bu filmdeki plot twist’in doğrudan etkisi oluyor.

IMDb: 7,8


 • The Amazing Spider-Man 2 (2014)

Evren kodu: Earth-120703

Filmin yönetmen koltuğunda serinin ilk filminde olduğu gibi bir kez daha Marc Webb bulunurken, başrollerde Andrew Garfield ve Emma Stone’un yanı sıra Jamie Foxx da yer alıyor. Üçleme olarak planlanmasına rağmen hem gişedeki düşük başarısı hem de SONY’nin yaşadığı kriz nedeniyle Garfield üçüncü kez Spider-Man olamadı.

New York’u tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olan Electro bir anda ortaya çıkar ve Peter Parker’ın şimdiye dek gördüğü en güçlü düşmanını alt etmesi gerekir. Spider-Man, eski dostu Harry Osborn’un da dönmesiyle bütün düşmanlarının ortak noktası olan OsCorp’u keşfetmiş olur. Öte yandan Gwen’ın babasına verdiği sözü unutmayan Peter, Gwen’e zarar vermemek için elinden geleni yapmak için çabalar, ancak Electro’nun ortaya çıkması ve Harry Osborn geri dönüşü bu sözünü tutmasını oldukça zorlaştıracaktır. Peter Parker’ın geçmişine dair ortaya çıkan yeni ipuçları ise Spider-Man’ın hayatının gidişatını derinden etkileyecektir…

IMdb: 6,7


 • X-Men Days of Future Past (2014)

Evren kodu(1): Earth-10005

Evren kodu(2): Earth-TRN414

X-Men sinema evrenini “retcon”layarak sinema tarihine geçen X-Men: Days of Future Past filminde mutantlar soylarının tükenmemesi için zamanda yolculuk yapmak zorundadır zira gelecekte kamplara hapsedilmiş durumdadırlar. Sentinel’ler tarafından avlanıp öldürüldükleri için de nesilleri tükenmenin eşiğine gelmiştir. Mutantların soyunu kurtarabilmek için iki ezeli düşman Magneto ve Charles Xavier güçlerini birleştirirler. Planları Sentinel’lerin yarattığı vahşeti durdurmak üzerine kuruludur. Wolverine (Hugh Jackman), kendi kendini iyileştirebildiği için zamanda yolculuğun onda yol açabileceği yan etkiler yok olacaktır.

Bu filmden önce Earth-10005 olarak geçen X-Men sinema evreni Earth-TRN414 oluyor X-Men: Apocalypse, Deadpool ve 2019’da vizyona giren Dark Phoenix bu evrende geçiyor. Bir tek Logan Earth-17315’te geçiyor.

IMDb: 8,0


 • Guardians of the Galaxy (2014)

Evren kodu: Earth-199999

James Gunn’ın yönettiği Guardians of the Galaxy Marvel için büyük sürpriz oldu. Çizgi romanları çok da popüler olmayan ve pek de bilinmeyen bu karakterler belki de Avengers: Infinity War hikâye arkının en kritik bileşenleri Guardians of the Galaxy’de tanıtıldı. Thanos’un daha önce The Avengers’ta bahsi geçse de Thanos’un evlat edindiği kızı Gamora (Zoe Saldana) ve üvey kardeşi Nebula (Karen Gillan) bu filmle tanıtıldı. Ayrıca Ronan the Accuser’ın (Lee Pace) peşinde olduğu Güç Taşı da Avengers: Infinity War hikâye arkı için önem taşıyordu.

Guardians of the Galaxy’ye bir grup dışlanmış karakterin bir araya gelip başlarına dert açtıkları filmlerin kozmik boyutlusu da denebilir. Kendine Star Lord lakabını takan Peter Quill’in (Chris Pratt) çaldığı bir küre, başının belaya girmesine, Rocket (Bradley Cooper), Groot (Vin Diesel) ve Gamora ile tanışmasına neden olur. Quill bir anda kendini gezegenler arası bir krizin ortasında bulur. Kanun kaçakları ve ötekileştirilmiş tiplerin bir araya gelip kötülükle mücadele ettiği filmlerden hoşlanıyor ve komedi seviyorsanız şiddetle tavsiye ediyoruz.

Marvel’ın “Guardians Of The Galaxy” adlı çizgi romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Slither ve Super filmlerinin yönetmeni James Gunn üstlenirken başrol ve seslendirme kadrosunda Chris Pratt, Vin Diesel, Bradley Cooper ve Zoe Saldana gibi isimler bulunuyor.

IMDb: 8,1


 • Avangers: Age of Ultron (2015)

Evren kodu: Earth-199999

Marvel Cinematic Universe 2014’ü Captain America: Winter Solider ve Guardians of the Galaxy gibi hem gişede Marvel’i mutlu eden hem de salonlarda sinema izleyicisini memnun eden filmlerle kapadı. 2015’in ilk MCU filmi ikinci Avengers filmi Avengers: Age of Ultron’du. Bu filmin ilk sahnesi ile Agents of S.H.I.E.L.D.’in sezon finalinin birbiriyle bağlantılı olması da yine Agents of S.H.I.E.L.D. takipçileri hiç hoş bir detay olarak akıllara kazındı.

Bu filmin temelinde de Tony Stark’ın (Robert Downey Jr.) yaşadığı Post Travmatik Stres Bozukluğu yer alıyor. “Herkesi korumalıyım, herkesi kurtarmalıyım” gerginliği ile farklı psikolojik problemleri olan Bruce Banner’ı da (Mark Ruffalo) yanına alan Stark yaratılışının üzerinden çok geçmeden insanlığı yok etmeye karar veren yapay zekâ Ultron’u yaratıyor. Bunun üzerine Thor, Kaptan Amerika, Hulk, Nick Fury, Black Widow ve Hawkeye yeniden bir araya gelir.

Ayrıca filmde Ultron’un kendisi için ayırdığı ancak Loki’nin asasındaki Zihin Taşı ve Thor’un çekiç darbesinin kombinasyonu ile hayat bulan Vision Avengers: Infinity War’un kilit karakterlerinden biri oluyor.

IMDb: 7,4


 • Ant-Man (2015)

Evren kodu: Earth-199999

Aslında çizgi roman okurları Hank Pym’i Ant-Man olarak görmeye daha alışık ancak MCU’nun Ant-Man’i Scott Lang’in köken hikâyesinde Earth-616’nın Scott Lang’inden esinlenilse de diğer birçok kahramanda olduğu gibi MCU ve çizgi roman kökenlerinde büyük farklar var. Filmde Hank Pym’i Michael Douglas canlandırıyor. Lost dizisiyle popülerliği artan Kanadalı oyuncu Evangaline Lily ise Hank Pym’in kızı Hope van Dyne rolünde. Filmde Corey Stoll’un canlandırdığı Darren Cross/Yellowjacket karakteri ise filmin baş kötüsü.

Yetenekli bir elektrik teknisyeni olsa da becerilerini daha çok soygun ve dolandırıcılık gibi işlerde kullanmayı tercih eden Scott Lang (Paul Rudd) hapishaneden çıktıktan sonra kızından bir daha uzak kalmamak için daha temiz bir yaşam sürmeye karar verir. Ancak kader bir şekilde Hank Pym ile yollarını kesiştirir ve Lang Ant-Man kostümünün yeni taşıyıcısı olur.

IMDb: 7,3


 • Fantastic Four (2015)

Evren kodu: Earth-TRN554

Beyazperdeye asla hak ettiği şekilde iyi yansıtılamayan Fantastic Four’un bir an önce MCU’ya taşınarak hakkının verilmesi birçok çizgi roman sever için mutlu edici bir gelişme olurdu. Bu filmin en ilginç yanı Johnny Storm rolündeki siyahi oyuncu Michael B. Jordan’ın daha sonra Black Panther’de filmin baş kötüsü Erik Killmonger’ı canlandırması. MCU macerası çok uzun sürmese de Killmonger MCU’nun en sevilen ve akılda kalıcı antagonistlerinden biri kabul ediliyor.

ilm yine bir köken hikâyesi anlatıyor. Josh Trank’in yönettiği filmde Reed Richards/Mr. Fantastic’i Miles Teller, Sue Storm’u Kate Mara, Ben Grimm/The Thing’i Jamie Bell ve Fantastic Four’un azılı düşmanı Victon von Doom/Dr. Doom’u Toby Kebbell canlandırıyor.

IMDb: 4,3


 • Deadpool (2016)

Evren kodu: Earth-TRN414

yan Reynolds’un oluşturduğu kamuoyu baskısı ve hayranların X-Men Origins: Wolverine filmindeki Deadpool’dan duyduğu hoşnutsuzluk 2016’da Deadpool’un çekilmesini sağlayan sebepler arasında en görünür olanlardan ikisiydi. Deadpool sevilen bir karakter olsa da sinemaya uyarlanması birçok açıdan riskliydi çünkü istenilenin yapıldığı takdirde büyük oranda seyirci kaybetme riski vardı. Buna rağmen uzun süre sonra ilk kez beyazperdede “yetişkinler için” bir çizgi roman uyarlaması yer aldı.

Özellikle filmin pazarlaması Deadpool’un en ilginç yanlarından biriydi. Bir süper kahraman filmi olarak süper kahraman filmlerini yerden yere vuruyor, öte yandan Sevgililer Günü’nde vizyona gireceği için Sevgililer Günü pazarlaması da yapıyordu. Film gerçekten bir aşk hikâyesini anlatıyor ve Deadpool bununla ne kadar dalga geçerse geçsin bir süper kahraman filminde olması gereken her şey filmde var. Tabii yönetmen Tim Miller ve senaristler Rhett Reese, Paul Wernick’in anlatımıyla ortaya bir hayli eğlenceli bir film çıkıyor. Wade Wilson/Deadpool’un hayatının aşkı Vanessa’yı Morena Baccarin canlandırıyor.

IMDb: 8,0


 • Captain America: Civil War (2016)

Evren kodu: Earth-199999

Neredeyse bir Avengers filminden daha çok kahramanın göründüğü Captain America: Civil War kimisi için Captain America üçlemesinin en iyisi kimisi için Captain America: The Winter Soldier ile başa baş. Avengers filmi olmamasına rağmen Thor ve Bruce Banner/Hulk dışında hemen hemen solo filmi çıkan ve dünyada bulunduğu bilinen tüm kahramanlar bu filmde vardı.

Steve Rogers/Captain America (Chris Evans), Tony Stark/Iron Man (Robert Downey Jr.), Vision (Paul Bettany), Scarlett Witch/Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen), Black Widow/Natasha Romanoff (Scarlett Johansson), T’Challa/Black Panther (Chadwick Boseman), Bucky Barnes/Winter Soldier (Sebastian Stan), Peter Parker/Spider-Man (Tom Holland), Clint Barton/Hawkeye (Jeremy Renner), James Rhodes/War Machine (Don Cheadle), Sam Wilson/Falcon (Anthony Mackie) Avengers: Infinity War öncesi hiçbir Avengers filminde bu kadar kahraman tek bir MCU filmi için kamera önüne geçmemişti.

Bu filmin bir başka özelliği ise Tom Holland’ın canlandırdığı Spider-Man’in ve Chadwick Boseman’in canlandırdığı Black Panther’in ilk kez izleyiciyle buluşması. Filmde Steve Rogers ve Tony Stark süper kahramanların dünyayı kurtarırken verdikleri zararların en aza nasıl indirgenebileceği konusunda bir fikir ayrılığı yaşıyor ve kahramanlar TeamCap ve TeamIronMan olarak ikiye ayrılıyor. Bir de Tony Stark, Steve Rogers ve Bucky Barnes arasında geçen bir hikâye daha ilerliyor ve filmin sonunda açıklığa kavuşuyor.

IMDb: 7,8


 • X-Men Apocalypse (2016)

Evren kodu: Earth-TRN414

Game of Thrones’un Sansa’sı Sophie Turner’ı bir kez daha Jean Grey rolünde izlediğimiz X-Men: Apocalypse, X-Men’in çizgi romanlardaki efsanevi düşmanlarından Apocalypse’i beyazperdeye taşıyor. Bilinen en eski ve en güçlü mutant olan Apocalypse mahşerin 4 atlısını toplayıp dünyanın sonunu getirmeye çalışıyor. Ekibine Psylocke (Olivia Munn), Ororo Munroe/Storm (Alexandra Shipp), Angel (Ben Hardy) ve Erik Lehnsherr/Magneto’yu (Michael Fassbender) katan Apocalypse/En Sabah Nur (Oscar Isaac) karşısında Professor Xavier’ın (James McAvoy) öğrencileri Jean Grey, Scott Summers (Tye Sheridan), Hank McCoy/Beast (Nicholas Hoult), Raven/Mystique’ten (Jennifer Lawrence) oluşan X-Men’ini bulur. Bu filmle Bryan Singer bir kez daha X-Men için kamera arkasına geçiyor.

IMDb: 7,0


 • Doctor Strange (2016)

Evren kodu: Earth-199999

Doctor Strange de çizgi romanlardaki en güçlü karakterlerden bir diğeri. Avengers: Infinity War’da da önemli bir rol oynayan Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı karakterin solo filmindeki olaylar bir Sonsuzluk Taşı etrafında gerçekleşiyor. Doctor Strange’deki Zaman Taşı Avengers: Infinity War’un en kritik kararlarından birinin konusu oluyor.

Bu filmde de birçok ilk (bazen de ilk ve son) süper kahraman filminde olduğu gibi bir köken hikâyesi anlatıyor. Bencil ve kendini beğenmiş bir cerrah olan Stephen Strange sonucunda ellerini asla eskisi gibi kullanamayacağı ve cerrahlık yapamayacağı bir trafik kazası geçiriyor. Her tür bilimsel yöntemi denese de sonuç alamıyor ve istemeyerek alternatif yöntemlere eğiliyor. Bu yolculuk onu içinde bir sonsuzluk taşı bulunan sihirli kutsal emanet Eye of Agamatto’nun koruyucusu yapıyor.

Scott Derrickson’un yönettiği filmde Benedict Cumberbatch’e Dr. Christine Palmer rolünde Rachel McAdams, The Ancient One rolünde Tilda Swinton ve filmin kötü adamı Kaecilius rolünde Mads Mikkelsen eşlik ediyor.

IMDb: 7,5


 • Logan (2017)

Evren kodu: Earth-17315

Filmde Hugh Jackman’ın canlandırdığı Earth-10005 ve Earth-TRN414 Wolverine’i ve Profesör Xavier’ı (Patrick Stewart) olsa da bu film X-Men evreninin bir başka alternatif geleceğinde geçiyor. Yine mutantlar için bir hayli iç karartıcı ve acıklı bir gelecekte X-Men yok olmuş, mutantların ise neredeyse soyu tükenmiştir.

Ağır temposu ve aciz bir kahramanın hikâyesini yetişkinlere yönelik bir dille anlatmasıyla birçok çizgi roman uyarlaması arasından sıyrılan Logan çizgi roman seven-sevmeyen birçok farklı kesimden sinema izleyicisinin beğenisini toplamayı başardı. Filmde eski filmlere ve X-Men çizgi romanlarına bolca referans var ve film çok da mutlu bir sonla bitmiyor. Yönetmen yavaş yavaş süper kahraman filmlerinin devrinin kapanması gerektiği mesajını veriyordur belki.

IMDb: 8,1


 • Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

Evren kodu: Earth-199999

Marvel hayranlarının heyecanla beklediği Avngers: Infinity War’a yaklaşırken MCU’nun kozmik dünyasına son iki yolculuğun ilk Guardians of the Galaxy vol. 2 oldu. İlk filmde Ronan’a karşı mücadele veren ekibimiz bu filmde Peter Quill’in “baba sorunları” ile uğraşıyordu.

İlk filmin sonunda Quill’in yarı-insan olduğu, babasının insan olmadığı ortaya çıkıyordu. Bu filmde babasını bulan Quill, babasının Marvel evreninde “celestial” denilen bir canlı türü olduğunu öğreniyor. Neredeyse tanrısal güçlere sahip olan Quill de içindeki gücü keşfeder ama Quill’in babası Ego (Kurt Rusell) göründüğü gibi biri çıkmaz. Filmde Nebula ve Gamora’nın kardeş ilişkisi ve bu kardeşlerin babaları Thanos’la olan ilişkileri de önemli yer tutuyor.

IMDb: 7,7


 • Spider-Man: Homecoming (2017)

Evren kodu: Earth-199999

Captain America: Civil War’da kısa bir süre izleyicilerin karşısına çıka Tom Holland’ın Spider-Man’i Spider-Man: Homecoming ile ilk solo filmine kavuştu. Böylece bu filme kadar yaş itibarıyla Peter Parker/Spider-Man olmaya en uygun aktörün bu rolü canlandırdığı solo ilk Spider-Man filmi yayımlandı.

Filmde Spider-Man’in artık beyaz perdede görmekten sıkıldığımız köken hikâyesini şöyle bir geçerek Peter Parker’ın kahraman özentisi bir ergenden sorumluluk sahibi bir gence dönüşmesini izliyoruz. Ben Amca’nın efsanevi “Büyük güç büyük sorumluluk getirir” sözünü söylememek için taklaların atıldığı filmde bu minvalde birkaç söz ediliyor çünkü filmin Spider-Man üzerinden anlatmak istediği şey yine bu aslında. Spider-Man’in mentorluğunu ise filmde izleyicinin tahmininden fazla ekran süresi alan Tony Stark (Robert Downey Jr.) yapıyor.

IMDb: 7,5


 • Thor: Ragnarok (2017)

Evren kodu: Earth-199999

80’lerden esinlenilen görsel anlatı stili Guardians of the Galaxy’de tutunca benzer renkli ve mizahi dili Thor’a uyarlayan yönetmen Taika Waititi bazı kesimlerden çok tepki alsa da kendisine en iyi Thor filmini çeken yönetmen demek abartı olmaz. Thor’un imajını bir hayli değiştiren film Avengers: Infinity War öncesi Marvel’in kozmik dünyasına son yolculuk ama gerçekten dillere destan bir yolculuk.

Film, çizgi roman severlerin yakından bildiği Planet Hulk hikâyesi ve Ragnarok hikâyesinin mizahla kavrulmuş bir harmanı. Asgard bir yandan Hela’nın (Cate Blanchett) işgal tehlikesi altında bir yandan Ragnarok sebebiyle kıyametin eşiğindeyken Thor (Chris Hemsworth) vatanını nasıl kurtaracağını kara kara düşünmektedir. Bu filmde Cate Blanchett, Chris Hemsworth ve Tom Hiddleston’a (Loki) Tessa Thompson (Valkyrie) ve Mark Ruffalo (Bruce Banner/Hulk) eşlik ediyor. Ayrıca filmde Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı Doktor Strange’in de küçük bir rolü var.

IMDb: 7,9


 • Black Panther (2018)

Evren kodu: Earth-199999

vengers: Infinity War öncesi son durak T’Challa/Black Panther’in ana vatanı Wakanda. Daha önce Avengers: Age of Ultron filminde bahsi geçen ve Captain America: Civil War’da ilk kez lideri T’Chaka’yı gördüğümüz Wakanda bir yandan MCU’nun kozmik hikâyelerinde geçen başka gezegenlerdeki uygarlıkları anımsatırken bir yandan geleneksel Afrika motiflerini taşıyan bir estetikle tasarlanmış.

Film MCU’nun en sevilen ve en tatmin edici antagonistlerinden biri olan Erik Killmonger’ın (Michael B. Jordan) hikâyesini anlatıyor da denilebilir. Yıllar önce öz kardeşini öldüren T’Chaka kardeşi N’Jobu’yu öldürüyor ve N’Jobu’nun oğlu N’Jadaka/Erik Stevens eski prens yeni kral T’Challa/Black Panther’den (Chadwick Boseman) intikam yemini ediyor.

IMDb: 7,3


 • Avangers: Infinity War (2018)

Evren kodu: Earth-199999

Captain America: Civil War’dan beri bu kadar çok kahraman aynı filmde yer almamıştı. Yıldızlarla dolu ve çok kalabalık bir kadroya sahip olmasına rağmen tatmin edici bir hikâye anlatmayı başaran Russo Kardeşler’i gerçekten tebrik etmek gerekiyor. Kahramanların ekran sürelerindeki denge, tekrar bir araya gelmeleri ve filmin sonunda birbirinden ayrı gibi gözüken birkaç hikâyenin bağlanması gerçekten bu tarz bir film için kolay kolay altından kalkılacak bir şey değil.

Captain America/Steve Rogers (Chris Evans), Tony Stark/Iron Man (Robert Downey Jr.), Peter Quill/Star Lord (Chris Pratt), Thor (Chris Hemsworth), James Rhodes/War Machine (Don Cheadle), Bruce Banner/Hulk (Mark Ruffalo), Natasha Romanoff/Black Widow (Scarlett Johansson), Doctor Strange (Benedict Cumberbatch), Peter Parker/Spider-Man (Tom Holland), Gamora (Zow Saldana), Nebula (Karen Gillan), Rocket (Bradley Cooper), Groot (Vin Diesel), T’Challa/Black Panther (Chadwick Boseman), Wanda Maximoff/Scarlett Witch (Elizabeth Olsen), Vision (Paul Bettany), Bucky Barnes/Winter Soldier (Sebastian Stan), Sam Wilson/Falcon (Anthony Mackie) ve eski Avengers filmleri ve solo filmlerden onlarca karakter Josh Brolin’in canlandırdığı Thanos’a karşı mücadele ediyor.

Iron Man’in 2008’de başlattığı ve 10 yılda ilmek ilmek işlenen senaryolar Avengers: Infinity War’da birleşerek gerçekten “epik” bir film ortaya çıkarıyordu. Filmin şok edici sonu izleyicileri, ismi “Avengers: Endgame” olarak açıklanan bir sene sonraki film için heyecanla beklemesini sağladı.

IMDb: 8,5


 • Deadpool 2 (2018)

Evren kodu: Earth-TRN414

İlkinde bir aşk filmiyle karşımıza çıkan Deadpool bu sefer bir aile filmi ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca Josh Brolin’i yine bir süper kahraman filminde izleme fırsatı sunuyor. Brolin bu filmde Cable rolüyle kamera karşısına geçiyor. Ryan Reynolds yine Wade Wilson/Deadpool olarak karşımıza çıkıyor ve Juggernaut’un sesi olarak da kadrodaki görevini genişletmiş bulunuyor.

Bu filmde çocuk yapma hayalleri kuran Wade Wilson ve Vanessa’nın (Morena Baccarin) başlarına gelen bir kaza sonucu Vanessa hayatını kaybediyor. Bir yandan intikam aleviyle yanıp tutuşan Wade Wilson/Deadpool bir yandan da bir şekilde koruması altına almak zorunda kaldığı Firefist’e (Julian Dennison) bakıcılık yapmak zorunda kalıyor.

Film, ilk filmde olduğu gibi hem çizgi romanlara hem de diğer süper kahraman filmlerine verilen referanslarla bir yandan kendiyle dalga geçmeyi de ihmal etmiyor.

IMDb: 7,8


 • Ant-Man and the Wasp (2018)

Evren kodu: Earth-199999

İlk Ant-Man filmine göre Evangeline Lily’nin ekran süresinin bir hayli arttığı bu film Avengers: Infinity War’dan sonra vizyona girse de Avengers: Infinity War öncesinde geçiyor. Filmin post-credit sahnesinde ise Avengers: Infinity War’a bağlanıyor. Bu filmde sevimli hırsızımız Scott Lang’e (Paul Rudd), Evangeline Lily Hope van Dyne/Wasp rolüyle eşlik ediyor.

Hank Pym’in geçmişte yaptığı bir hata yüzünden bedenini sadece belirli koşullar altında bir arada tutabilen ve Kuantum Boyutu’ndan aldığı enerjiyle özel yetenekler sergileyen Ava/Ghost karakteri filmin antagonisti. Önceki filmde Kuantum Boyutu’na hapsolan Janet van Dyne/Wasp rolünü oynayan Michelle Pfeifer da bu filmde ekran süresi artan bir diğer oyuncu.

Film Captain America: Civil War sonrası ev hapsine alınan Scott Lang’in hikâyesini anlatıyor. Ghost’un eylemlerinden haberdar olan Hank Pym ve Hope van Dyne ise Scott’ı alarak Pym’in teknolojisinin peşindeki Ghost’u durdurmaya çalışır.

IMDb: 7,1


 • Venom (2018)

Evren kodu: Earth-TRN688

SONY ve Marvel/Disney arasındaki anlaşmadan dolayı Örümcek Adam hikâyelerine ait karakterlerin telifleri biraz karmaşık. Şimdilik MCU’nun bir parçası olmasa da bir ihtimal ileride Venom’u MCU’da görebiliriz ancak bu Tom Hardy’nin canlandırdığı Venom olur mu orasını bilemiyoruz.

Tom Hardy biraz muhalif ve otoriteyle sorunları olan bir gazetecidir, bir röportajında zengin bir adamı kızdırır ve yandaş medyada çalıştığı için işine son verilir. Hem işi hem de nişanlısı Anne Wying ile (Michelle Williams) ilişkisi sona eren Eddie Brock işinden atılmasına neden olan zengin züppenin peşini bırakmaz ve pek de yasal olmayan deneyler yaptığını fark eder. Bu işin peşindeyken Venom adlı simbiyota maruz kalır ve olaylar gelişir. Venom Türkiye’deki izleyiciden çok olumsuz yorum almasa da küresel açıdan hem izleyicileri hem de eleştirmenleri pek tatmin etmemişti. Spider-Man’in en tanınan düşmanlarından biri olan Venom çok popüler bir karakter olmasına rağmen solo filmi beklenen ilgiyi görmedi.

IMDb: 6,7


 • Captain Marvel (2019)

Evren kodu: Earth-199999

Film, Carol Danvers’ın Captain Marvel’a dönüşümünden değil, Carol Danvers’ın Captain Marvel olarak dünyaya düşüşünden ilerliyor. Süper güçlere sahip, güzel bir kadın olarak dünyaya düşen Carol Danvers, gezegeni keşfettikçe kimi görüntüler hatırlamaya başlar. Geçmişte gezegenimizde yaşadığını ve burada bir hayatı olduğunu hatırlamaya başlayan genç kadının güvenebileceği tek kişi ise SHIELD çalışanı Nick Fury’dir. Geçmişini keşfettikçe kendine dair bilmediği yeni detayları keşfeden süper kahraman, bir yandan da şekil değiştiren düşmanları Skrull ırkı ile onu ölümden kurtararak kendileri gibi güçlü yapan erdemli Kree ırkı arasındaki savaşta önemli bir rol oynamaktadır.

IMDb: 7,0


 • Avangers Endgame (2019)

Evren kodu: Earth-199999

İşte Marvel fanları yani Avengers hayranlarının gelmesini hem dört gözle beklediği hem de aslında hiç gelmesini istemediği final filmi… İlk olarak 2008 yılında başlayan seri son olarak 2019 yılında Avengers Endgame ile son buldu. Avengers serisinin izleme listesinde de son film olan Endgame, tam olarak AvengersInfinity War filminin hemen ardını anlatıyor.

Avengers Infinity War’un ardından pek çok süper kahraman küle dönüşmüştür. Doktor Strange, Gamora, Drax, Mantis, genç Örümcek Adam, Black Panther, Bucky Barnes, Groot, Scarlet Witch, Vision, Star Lord, Maria Hill, The Wasp ve Nick Fury gibi pek çok kahraman, Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni’ni ele geçirmesi ve kendi dengesini kurması yüzünden yok olmuştur ve dünya umutsuz haldedir. Dünya üzerinde kalan Black Widow, Kaptan Amerika, Thor ve Hulk kendi yaslarını tutmaktayken, Iron-Man ve Nebula ise kontrol edemedikleri bir uzay gemisinin içinde, uzay boşluğunda sürüklenmektedirler. Süper kahramanlar takımı için işler pek de iyi görünmemektedir.

IMDb: 8,7


 • X-Men: Dark Phoenix (2019)

Evren kodu: Earth-TRN414

X-Men ekibinin karşısında şimdiye kadarki en zorlu ve güçlü düşmanları vardır; içlerinde biri olan Jean Grey. Uzaydaki bir kurtarma görevi sırasında, Jean gizemli kozmik bir güç tarafından darbe alır. Neredeyse hayatını kaybeden Jean eve döndüğünde bu gücün onu daha güçlü kıldığını fark eder. Ancak bu güç onu aynı zamanda daha dengesiz bir hale de getirmiştir. İçindeki bu varlıkla mücadele eden Jean, güçlerini idrak edemediği ve sınırlandıramadığı bir şekilde serbest bırakır. Kontrolden çıkan Jean sevdiklerine zarar vermeye başlar ve X-Men’i bir arada tutan yapının çözülmesine sebep olur. Parçalanan ekip tekrar birlik olmanın yolunu bulmalıdır. Mevhubahis yalnızca Jean’i kurtarmak değil, aynı zamanda Jean’in içindeki gücü silahlaştırmak ve galaksiye hükmetmek isteyen uzaylılardan dünyayı kurtarmaktır.

IMDb: 6,1


 • Spider-Man: Far From Home (2019)

Evren kodu: Earth-199999

Spider-Man: Far From Home, arkadaşları ile gittiği okul gezisi sırasında gizemli bir görev üstlenmek zorunda kalan Peter Parker’a odaklanıyor. Örümcek Adam macerasının 2. devam halkası olan filmde Peter Parker’ı bir kez daha milyonlarca hayran kazanan yeni nesil Örümcek Adam Tom Holland canlandırıyor. Genç Peter Parker’ın maceralarının anlatılacağı filmin yönetmenliğini Jon Watts üstleniyor.

Film ülkemizde 5 temmuz da vizyona girecek.

IMDb

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir